Textem a obrazem čtenářky stránek Martiny Petráškové
Tahouni stárnou, tradice mizí
Vyhlášené neckyády, masopusty. Tradice na Frýdlantsku mizí s tím, jak organizátoři akcí stárnou. Úplně se ale nevzdávají.
Kácení májek. To je v okolí Višňové na Frýdlantsku už zřejmě poslední větší tradiční akce, kterou tady pořádají pro širokou veřejnost místní lidé. Bývalo jich daleko víc. Mnozí si možná vzpomenou na vyhlášené neckyády na řece Smědé, kterou sjížděly nejroztodivnější plavidla s nadšenými posádkami. Vyrobit nějaké bylo otázkou prestiže nejen místních lidí. Přemýšleli o nich dlouho dopředu a i výroba zabrala řadu dní, nebo i týdnů. Neckyády ale už „vzala voda“, stejně jako předjarní masopusty. „Tyhle akce už se asi jen tak neobnoví. Stárneme a pouštět se do takhle náročných věcí, na to už nemáme dost energie,“ říká Jaroslav Kolačný z Minkovic, jeden z hlavních organizátorů téměř všech zábavných počinů, které na Frýdlantsku, konkrétně v Minkovicích a ve Vísce, za poslední desetiletí vznikly. Zdatným partnerem je mu od začátku František Tuhý z Vísky. Právě tihle dva muži jsou už léta tahouny, kteří nenechají vesnice zahálet a neustále vymýšlejí, čím sousedy zabavit.
Kácení máje nově
Poslední z větších tradičních akcí je kácení máje v Minkovicích. Ani to už ale nemá svou původní podobu. Ještě minulý rok chodili muzikanti následováni lidmi od domu k domu a letitá sehraná dvojice, bába s dědkem, kácela májky postavené u většiny domů vesnice. Letos ale Minkovičtí hasiči, kteří akci pořádají, zvolili jinou variantu. „Rozhodli jsme se, že tentokrát uděláme kácení jen na jednom místě, na návsi. Tady budou soutěže pro děti i dospělé, zahraje kapela a nakonec se skácí jediná májka,“ říká Jaroslav Kolačný a přidává vysvětlení, proč se zavedená tradice změnila. „Měli jsme totiž velký problém sehnat kapelu, která by zvládla projít celou vesnici. Téměř všem muzikantům je už přes 60 let.“ S úsměvem pak přidává ještě jeden důvod, proč by pro kapelu bylo těžké vše vydržet. „Hrát během kácení májek má ještě jednu záludnost. U každého domu totiž hostitelka nabízí frťany a umíte si představit, jak muzikanti vypadají na konci, když se pokácí 20 májek,“ dodává Kolačný.
Zapojit mladé
Nová podoba kácení měla úspěch. Téměř všichni si ji pochvalovali a tak zřejmě tu starou, tradiční, definitivně nahradí. Záležet ale bude především na mladých členech dobrovolných hasičů z Minkovic. Bez jejich pomoci by se podobná akce už konat nemohla.“ Síly ubývají a sami už se do ničeho pouštět nebudeme. V minulém roce jsme ale přibrali 15 nových členů a ti slíbili, že se budou na všem podílet,“ říká Jaroslav Kolačný. „Pokud to tak bude, tradice nezaniknou,“ slibuje.
Děti vedou
Přestože velké akce pro lidi z širokého okolí typu neckyáda už jsou minulostí, o zábavu není na Višňovsku rozhodně nouze. Kromě kácení se tu koná řada dalších akcí, většinou zaměřených na děti. Řadu z nich hostí kulturní dům ve Vísce a některé možná založí novou tradici. „Nadějně vypadá pořádání karnevalů, turnaje v mariáši nebo drakiáda. Ty si lidé velice chválí,“ vypočítává František Tuhý. „V zimě bychom chtěli také započít tradici Mikulášské nadílky a nově pořádáme den deskových her,“ říká Tuhý. Touha dělat něco pro děti i dospělé ho neopouští ani na prahu šedesátky. Podobně jako jeho kamaráda Jaroslava Kolačného.
Článek byl zveřejněn rovněž v týdeníku " 5+2dny " dne 7.6.2012 (poznámka administrátora)
|