Home Akce v kulturním domě

Občanské sdružení

Akce v KD
Pohádkový les PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Středa, 30 Srpen 2023 11:45

 

 
PDF Tisk Email
Napsal uživatel František Tuhý   
Čtvrtek, 22 Září 2022 08:24

Střípky z Vísky

Vesnice roku

Po 21 letech se Višňová opět přihlásila do populární soutěže Vesnice roku Libereckého kraje. Iniciátorem byl místostarosta Ing.Michal Scheidl. A světe div se, málem se podařil husarský kousek – zvítězit. Zlatá medaile sice nebyla, ale pomyslné stříbro ano. A to v podobě získání Modré stuhy za společenský a spolkový život v obci. Tam, kde se pořád něco děje, je soutěžními komisemi velice oceňováno. Komise roku 2022 nevycházela z úžasu nad prezentaci 18 místních spolků v kulturním domě ve Vísce. To, co někdy považujeme za problém,  rozlehlost 9 osad, aby v každé něco „bublalo“, se stalo velkou předností. Která vesnice se může pochlubit existencí 18 spolků? Opět se ukázala důležitost kulturáku,  dispoziční uspořádání jednotlivých prostor, A tak závěrečné galapředstavení v KD završilo úspěšnou pouť soutěžní komise obcí. Ostatně, putování Višňovou je zachyceno na 391 fotografiích Petra Bímy, jež je možné shlédnout na webu: https://www.flickr.com/photos/142308951@N04/albums/72177720299114720/page4.

Slovní hodnocení komise je zachyceno na odkazu https://www.frydlantsko.eu/2022/05/21/visnova-soutezi-o-titul-vesnice-roku/?fbclid=IwAR0NUor7_5XTZ-k_eL_WCpAyPlv8_PJGITHF4_wv7d-8dYU-KlwY_CWIFjk

 

 

Víska minulost a současnost

Poslední díl „trilogie“ o Vísce publikace Víska minulost a současnost byl představen veřejnosti 4.6.2022 Předpremiéru měla publikace 19.5. při návštěvě soutěžní komise Vesnice roku 2022. A to bylo dobře. Stala se totiž vítanou pomůckou při představování areálu Kronika Vísky pod širým nebem. Místo dlouhého popisování jednotlivých artefaktů u dubu Stromu roku ČR 2013 dostal každý účastník publikaci s možností podrobného prostudování v klidu doma. Zaujali je i předešlé publikace Víska (Dörfel) domy a obyvatelé 1918-2018 a Tisíciletá povodeň ve Vísce, které obdrželi rovněž. Publikační činnost, mapování historie, to jsou další z   aspektů, na které se při vyhodnocování soutěže vesnice roku též přihlíží.

 

Konec perníkové chaloupky

Kulturní dům, chlouba Vísky, byl postavený respektive zrekonstruovaný v roce 1953 ze strojovny  bývalé textilní továrny. Během necelých dvou let se podařil našim rodičům a prarodičům nevídaný úspěch. Zadaptovat část textilky na kulturák.

Po nějaké době byla nutná rekonstrukce. K ní došlo v letech 1978–1982. Další  úpravy si vyžádala povodeň roku 2010. Přesto všechno, jeden bolák stále zůstává. Je jím  sociální zařízení. Čas od času nefunkční toaleta, problémy s kanalizací, rozvod elektřiny ještě v hliníku, nedostatečná kapacita dámských toalet, nedůstojné uspořádání pánského WC, celkově vzhled neodpovídající 21. století. Nejcharakterističtějším prvkem jsou obklady a dlaždice. V jednom prostoru osm druhů. Hotová perníková chaloupka. Zkrátka, ve stylu „co dům dal“, co zbylo z jiných staveb. Tomu by měl být konec.

Neudržitelného stavu si byla vědoma kulturní komise Obce Višňová. V loňském roce,11.11., při přípravě rozpočtu, se situací zabývala. Problému se ujal Michal Scheidl, člen komise. Se svým pověstným tahem na bránu v rekordně krátké době sehnal projektanta, spolu vytvořili návrh uspořádání, který byl okamžitě předložen zastupitelstvu Obce ke schválení tak, aby se stihl termín podání žádosti na Ministerstvo pro místní rozvoj ČR o přidělení dotace. Bohužel, administrativní chybou nebyla žádost podána včas, tím sešlo z možnosti získání finančních prostředků z jiných než obecních zdrojů. Přesto zastupitelé vyhodnotili rekonstrukci sociálního zázemí jako důležitý a nezbytný krok a zařadili ji  do rozpočtu Obce Višňová na letošní rok.  Po 15.říjnu, konání myslivecké zábavy, k úpravám dojde. Zhotovitelem je firma CYMSTAV s.r.o., s termínem dokončení 31.12.2022.

 

Poldr

Největší a nejnákladnější stavba v historii Vísky. Zařízení, jehož úkolem je chránit cca 30 domů Vísky před vodou,  která se za velkých dešťů žene úzkým hrdlem mezi svažujícími se loukami do obce.  Otevřený byl 5.11.2021 v hodnotě 69 miliónů korun. Je údajně největším protipovodňovým poldrem v České republice. Po zatravnění pozemků a dání do původního stavu přístupovou cestu, to prý bude chlouba celé Višňové. Jenže, jak už to u nás někdy bývá, „skutek utek“.O funkčnosti  zařízení po necelém roce není pochyb, i příroda byla milosrdná, ale to kolem – hrůza. Místo trávy jeden a půl metrové bodláky, přístupová komunikace samý kámen, k procházkám, venčení psů, vyjížďkám s kočárky absolutně nepoužitelné pro nebezpečí úrazu. Plánované bylo vybudování  místa k odpočinku, k vyhlídce po okolí a Jizerských horách v pozadí. K  tomu  naštěstí nedošlo. Byl by to  plivanec všem. A tak se nabízí otázka. Kde došlo k chybě? Odpoví na to někdo někdy?

 

Aktualizováno Neděle, 25 Září 2022 22:54
 
PDF Tisk Email
Napsal uživatel František Tuhý   
Čtvrtek, 18 Listopad 2021 23:53

Přání občanů bylo naplněno

aneb

Zvonička je komplet

Kronika Vísky pod širým nebem – areál u Stromu ochránce (dubu letního) ve Vísce, je obohacena o další prvek – zvoničku. Do Participativního rozpočtu obce Višňová 2021, ankety občanů, kde svým hlasováním přispívají a rozhodují o zlepšení veřejného prostranství obce, přihlásilo Občanské sdružení Víska postavení zvoničky. Snahou záměru bylo zvoničkou poděkovat dubu za záchrannou roli  při ničivé povodni v roce 2010, kdy strom svým postavením a mohutným kmenem zabránil likvidaci podél stojících hrázděnek a především pomohl získat čas na evakuaci vrtulníkem dvou starších lidí ze střechy rodinného domu. Tato skutečnost se stala podnětem přihlášení dubu do celostátní ankety Nadace Partnerství „Strom roku“. Svým silným příběhem se dub stal Stromem roku 2013 ČR, kdy mu dávali hlas občané z celé republiky. V evropském finále skončil na šestém místě.

 

Hlasy rozhodly i v participativním rozpočtu. Dávali je zvoničce občané  rozlehlé Višňové. Výsledkem bylo druhé místo  a jistota realizace postavení. V předvečer státního svátku – 17.listopadu, boje za svobodu a demokracii, bylo instalací informační  tabule dílo dokonáno. Dík patří všem , kteří svým hlasem vyjádřili svůj názor – zvoničkou poděkovat dubu.

Zvoničky se začaly stavět v tehdejším Rakousko-Uhersku na základě ohnivého patentu Marie Terezie v r.1751. Pověřená osoba, vartýř, zvoněním varovala obyvatelstvo před šířícím se požárem či jiným nebezpečím. Přestože postupem doby ztrácely zvoničky své poslání, začaly se objevovat v každé vesnici. Vytvářely kolorit a tradiční ráz venkova, stávaly se místem setkávání sousedů, kolem zvoničky se odehrávalo vše podstatné – poutě, lidové zábavy, svatby … Stávaly se chloubou obce, ukazovaly řemeslnou  zručnost svých stavitelů. A v neposlední řadě spoluvytvářely místo, na kterém by se člověk mohl zastavit a tiše rozjímat.

I to je cílem Občanského sdružení Víska. Připomenout si zkázu roku 2010, kdy „velká voda“ zatopila 42 domů z 65 stojících, jedna hrázděnka musela být zbourána. Voda dosahovala mnohdy do výšky dva a půl metru. Zlikvidován byl silniční most. Protrhla se i přehrada nad obcí na řece Smědá. Vytrhána byla komunikace procházející vsí. Mnohamiliónové škody byly na soukromém majetku. Víska byla odříznuta od okolního světa. Několik dní  bez vody, elektřiny a zásobování. Bylo to hotové peklo …

Krátkým zastavením, a popřípadě zazvoněním, má široká veřejnost možnost se na místě zamyslet, připomenout si hrůzné okamžiky – varující memento srpna 2010. Nesmíme zapomenout!

Ve fotogalerii pod názvem zvonička se můžete seznámit s montáži zvoničky v areálu Kronika Vísky pod širým nebem.






Aktualizováno Pátek, 19 Listopad 2021 00:43
 
Svoz nebezpečného a velkoobjemového odpadu PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Pátek, 15 Říjen 2021 22:37

 

Všem čtenářům našich webovek přeje výbor Občanského  sdružení Víska, z.s.
pohodový -  plný zdraví, rok 2020.
 
«ZačátekPředchozí12DalšíKonec»

Strana 1 z 2

Copyright © 2024 www.viska-os.eu. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.