Home Konalo se
Američani ve Vísce PDF Tisk Email
Napsal uživatel František Tuhý   
Úterý, 03 Květen 2011 00:00

Američani ve Vísce aneb díky „pejskaři“ za čarodějnici

O Filipojakubské noci (z 30.dubna na 1.května) se slétávaly čarodějnice na sabat. Na ochranu před nimi, a zlými duchy vůbec, se na vyvýšených místech zapalovaly ohně. Popel z těchto ohňů měl mít zvláštní moc pro zvýšení úrody.Nad popelem se vodil dobytek k zajištění plodnosti, přes oheň skákala chasa kvůli věčnému mládí. Postupem času se z těchto ohňů stávalo „pálení čarodějnic“. V dnešní době je to příležitost k setkávání sousedů, pobavení přátel. Nejvíce zážitků si ale odnášejí děti. Ti nejmenší mají povolený časový odklad „jití na kutě“, nějaká ta šmouha na obličeji či propálené tepláky jsou jim též tolerovány.

Na Višňovsku měly čarodějnice kdysi velkou tradici. Pálily se v každé vesnici,někde i na dvou místech, bohužel v posledních letech pouze kynologové z Minkovic zachraňují obyčej.
Letos to neměli jednoduché. Problémy se dřevem jsou všeobecně známé, není kde brát. Přesto se podařilo pořadatelům postavit solidní vysokou hranici, ozdobenou nezbytnou čarodějkou na vrcholu. Náležitou pozornost věnovali i zázemí – nápojů, hranolků, klobás, bramboráčků bylo dostatek.
Největší důraz však kladou zabezpečení programu. Malé i velké návštěvníky jistě zaujala ukázka výcviku psů v dog dancingu – taneční kreaci. Obrovský zájem dětí byl o projížďku na koni. Ti, co trpělivě čekaly hodinu ve frontě, měly smůlu, přišly o další soutěže. Jeden kůň, „ochotný“ snášet děti na hřbetě, totiž zájmu nestačil.
Přítomní Američani nepřijeli osvobozovat Vísku, ačkoli májové období tomu napovídá, jejich „zbraněmi“ byly hudební nástroje. Pop rocková kapela Run Kid Run předvedla ukázky ze své tvorby, absolvovala jakousi předpremiéru před prvomájovým vystoupením ve Frýdlantě.
Avízovaná volba MISS přilákala do areálu desítky malých i velkých čarodějnic, obzvláště ty „odrostlejší“ byly věrohodné – jen ulétnout … Těžké asi bylo vybrat tu nejlepší. „Dýdžej“ Luděk Aschenbrenner pouštěl jednu pecku za druhou, prach z tanečního „parketu“ z pod kopyt či střevíců čarodějnic a čarodějů stoupal vzhůru, dění opepřil svými hláškami i populární šoumen „Mokrouš“. Třešničkou na dortu byl tradiční úchvatný ohňostroj.
Pejskaři – díky!

Aktualizováno Úterý, 24 Leden 2012 17:36
 
Copyright © 2020 www.viska-os.eu. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.
 
dsc02760.jpg
img_4794.jpg

 

Další obrázky jsou ve FOTOGALERII.
(klikni na tento řádek)