Home

Občanské sdružení

PDF Tisk Email
Napsal uživatel František Tuhý, Ing.Vladimír Lacina   
Čtvrtek, 04 Prosinec 2014 20:06

Realizace pomníku posádce sestřeleného letadla B-17G ve Vísce

Na sklonku druhé světové války spojenecká vojska tlačila německou armádu z našeho území. Součásti tohoto ataku byla i letecká formace amerických těžkých bombardérů. V časných ranních hodinách dne 5.3.1945 odstartovala z letiště Knettishal (Anglie) s cílem svrhnout bomby na cíle u Chemnitz a Plauen. Součástí byla i „létající pevnost“ B-17G 42-97542 „City of Savannah“ s velitelem R.W.Kittlem a dalšími osmi členy posádky. Po odhození bomb byl letoun v prostoru Kraslice zasažen německou protiletadlovou obranou a měl poškozeny dva motory. Protože by nedoletěl na domovské letiště, změnil směr na ruské teritorium. Jakmile se zastavil i třetí motor, velitel dal posádce příkaz vyskočit s padáky. Všem se to podařilo, pouze poslednímu členu posádky R.H.Warrenovi se kvůli malé výšce otevřel padák pozdě a letec spadl na kraji lesa u Vísky (u Frýdlantu v Č.) a zabil se. Letadlo pak s velkým rámusem proletělo nad obcí a kousek od železniční tratě narazilo do země a začalo hořet. Jedna čtveřice letců byla zajata během tří hodin německou domobranou. Druhou čtveřici dopadli vojáci Wermachtu do dvou dnů. Zajatí američtí vojáci byli potom vláčeni několika zajateckými tábory po celém Německu, prožili mučení a útrapy různých dlouhých pochodů. Po skončení války byli osvobozeni a všichni se vrátili do USA. Za svoji statečnost v bojích s nepřítelem byla posádka opakovaně vyznamenána. Dosud žije přední střelec I.W.Boxer. Mrtvý člen posádky R.H.Warren byl po válce exhumován a převezen ze hřbitova ve Višňové do USA.

Osud této létající pevnosti byl dlouho neznámý. Díky nezměrnému úsilí ing.Vladimíra Laciny, kdy pátrání vedl i v  USA, je let bombardéru objasněn. Občanské sdružení Víska se rozhodlo postavit ve Vísce pomník na počest památky statečných amerických letců nasazujících vlastní život za možnost žít život v míru.

 

Realizace pomníku již probíhá. Za vydatné pomoci Obce Višňová bude postaven uprostřed osady Víska u hlavní silnice. Projekt vypracoval ing.Karel Kocman. Stavba pomníku bude financována z příspěvků a darů různých organizací, institucí a firem. Občanské sdružení zřídilo pro tento účel speciální bankovní účet u Fiobanky a.s.č.ú.2000649677/2010, z kterého bude výstavba hrazena. Občanské sdružení Víska uvítá jakoukoli Vaši finanční podporu. S dárci bude uzavřena  darovací smlouva a též obdrží Upomínkový certifikát.

Slavnostní odhalení památníku je plánováno na den výročí, to je 5.3.2015, přesně po 70-ti letech. Pozváni budou potomci jednotlivých členů posádky, pracovníci Velvyslanectví USA, představitelé Libereckého kraje, Města Frýdlantu a Obce Višňová a dalších institucí. Pozvání obdrží i dárci finanční částky.

Děkujeme všem, kteří vychází vstříc naší snaze a aktivitě po osvětlení historie včetně vyjádření úcty k odvaze a statečnosti celé posádky letadla B-17G „City of Savannah“.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Copyright © 2020 www.viska-os.eu. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software šířen pod GNU/GPL licencí.